Oxidační stres může vznikat v důsledku nerovnováhy volných radikálů antioxidantů v těle. Buňky těla produkují volné radikály během normálních metabolických procesů. Buňky však také produkují antioxidanty, které volné radikály neutralizují. Obecně platí, že rovnováhu mezi antioxidanty a volnými radikály si tělo udržuje samo.
Mnoha faktory však lze vyvolávat přebytek volných radikálů a působit oxidační stres. Hlavními faktory jsou:
- strava,
- životní styl,
- určité neblahé podmínky,
- vlastnosti životního prostředí jako znečištění, elektromagnetické záření aj.
Nekontrolovaný oxidační stres může urychlovat proces stárnutí a přispívat ke vzniku různých neblahých podmínek.
Účinky oxidačního stresu
Účinky oxidačního stresu jsou proměnné a nejsou vždy škodlivé. Například oxidační stres z fyzické aktivity může mít pro tělo příznivý regulační účinek.
Mírný oxidační stres může také tělo chránit před infekcemi a nemocemi. Ve studii z roku 2015 vědci zjistili, že oxidační stres u myší omezuje šíření melanomových buněk.
Dlouhodobý oxidační stres však poškozuje tělesné buňky, proteiny a DNA. To může přispívat ke stárnutí a významně ovlivňovat rozvoj různých nežádoucích stavů.
Podmínky spojené s oxidačním stresem
Je důležité mít na paměti, že tělo potřebuje volné radikály i antioxidanty. Přebytek nebo nedostatek kteréhokoli z nich vede ke zdravotním problémům.
Součástmi způsobu života a stravování, které nám mohou pomoci ke snížení oxidační zátěže těla, jsou:
- vyvážená zdravá strava, bohatá na ovoce a zeleninu,
- omezení příjmu zpracovávaného jídla, zejména potravin s vysokým obsahem cukrů a tuků,
- pravidelné cvičení,
- nekouření,
- omezení stresu,
- ochrana před znečištěním a škodlivými chemickými látkami.
Při potlačování oxidační zátěže pomůže udržování zdravé tělesné hmotnosti. Podle systematického přehledu z roku 2015 produkují přebytečné tukové buňky zánětlivé látky způsobující zvýšení zánětlivých procesů a tvorbu volných radikálů v imunitních buňkách.